1.500 gæster, 1 langbord og 10 år med smagfulde minder

Fredag den 22. august kl. 18.00 bliver Frederiksberg Allé forvandlet til en magisk ramme om årets største langbordsmiddag. 1.500 mennesker samles under åben sensommerhimmel, når syv af byens mest anerkendte restauranter serverer en hyldest til sæsonens råvarer – og især årets hovedperson: løget.

🎉 10-års jubilæum for Høstfesten

I år markerer vi et helt årti med Frederiksberg Høstfest – en fejring af fællesskab, madglæde og sensommerstemning midt i byen. Eventet er blevet en fast tradition og samlingspunkt for madelskere fra hele København og omegn.

👨‍🍳 Din vært: Henrik Jyrk

Aftenen står i de sikre hænder hos Henrik Jyrk, kendt fra Go’ morgen Danmark, dobbelt vinder af ‘Sol over Gudhjem’ og erfaren restauratør. Sammen med Yes Chef præsenterer han en menu, der kombinerer klassiske smage med et asiatisk twist.

Læs mere


🍽 Menuen – tre retter fyldt med sommerens bedste

🥢 Forret

Snack box med knasende paoadum og sprøde grøntsager ledsaget af en lækker asiatisk løg dip.

🍗 Hovedret

Saftigt kyllinge meatloaf med grillede sommergrøntsager, rosenkål, sprød bacon og en fyldig løg BBQ-sauce.

🍮 Dessert

Fløjlsblød vaniljecreme med søde blommer og knasende makroner.

Til middagen serveres også årets festivaløl: “Sensommer Ale” – brygget eksklusivt til Copenhagen Cooking af Nørrebro Bryghus.


🍷 Det praktiske

  • 📍 Frederiksberg Allé, 1820 Frederiksberg

  • 📆 Dato: Fredag 22. august 2025

  • Tidspunkt: 18.00 – 21.00

  • 🎟 Pris: 295 kr. (ekskl. gebyr)

  • 🥂 Barer med vin og øl på Alléen

  • 🍽 Husk at medbringe tallerken, bestik og glas

Du sidder ved det bord, som hører til den restaurant, du har købt billet til – så husk at koordinere med venner og familie, hvis I vil sidde sammen.

☕ Til slut serverer Oatly lækre cortado’er og chokolademælk.
🥖 Il Fornaio leverer håndlavet Primitivo surdejsbrød med prisvindende økologisk olivenolie til bordet.


🌦 I tilfælde af dårligt vejr

Hvis vejrguderne ikke er med os, flyttes arrangementet til K.B. Hallen. Du får besked 1–3 dage før.


🤝 Et stærkt samarbejde

Frederiksberg Høstfest arrangeres i samarbejde mellem Frederiksberg Kommune, Copenhagen Cooking, AB Catering, BC Catering og INCO.


🔗 Læs mere og køb billetter her

Foto: ABW