September Soul ’25 – en aften med gospel, soul og funk

Den 20. september kan du glæde dig til en musikalsk oplevelse ud over det sædvanlige, når Love Revolution Gospel Choir inviterer til koncerten September Soul ’25 i Københavns Frikirke på Frederiksberg.

Et af Skandinaviens stærkeste gospelkor

Love Revolution Gospel Choir har igennem årene markeret sig som et af Skandinaviens mest anerkendte gospelkor. Under ledelse af dirigent Kathrina Brunnstrøm og med Benjamin Jochimsen ved klaveret har koret optrådt på nogle af de største scener – bl.a. i ikoniske Royal Albert Hall i London.

En aften fyldt med musikalsk variation

Programmet spænder bredt – fra groovy og energiske soul- og funknumre, der får salen til at swinge, til smukke og inderlige ballader, hvor der er plads til ro og fordybelse. Publikum kan se frem til en koncert, hvor både energi, glæde og eftertanke går hånd i hånd.

Praktisk information

📍 Sted: Københavns Frikirke, Filippavej 3, 1928 Frederiksberg C
🎟️ Billetter: 130 kr.
👉 Køb billet her: loverevolution.dk/koeb-billetter

Foto: ABW