Frederiksberg Idræt modtager Frederiksbergprisen og 100.000 kroner for det succesfulde initiativ Trænerakademiet og hele Danmarks Daimi æres med Hædersprisen for hendes imponerende kunstnerliv og virke på Frederiksberg.
Trænerakademiet er gået til opgaven med at sikre at endnu flere børn og unge på Frederiksberg kan få adgang til en aktiv fritid i idrætsforeningerne, mens folkekære Daimi i årtier har udvist et enestående talent for et aktivt kunstnerliv, der har udfoldet sig i hele landet, men særligt på Frederiksberg.
Frederiksbergfondens bestyrelse hædrede torsdag aften Trænerakademiet og Daimi for deres bidrag til fællesskabet på Frederiksberg ved den årlige prisuddeling af Frederiksbergpriserne.
Frederiksbergprisen 2025 og 100.000 kr. til Trænerakademiet
Frederiksbergprisen tildeles hvert år til et lokalt initiativ eller en organisation, der har formået at udvikle en ide eller et initiativ til at blive en betydningsfuld del af livet på Frederiksberg.
Trænerakademiet har til fulde levet op til de ambitioner, projektgruppen præsenterede ved opstarten i 2023, sagde bestyrelsesformand Mads Lebech ved overrækkelsen af prisen. 231 unge har deltaget i uddannelsen som ungtræner på Trænerakademiet og målet om 300 ungtrænere krydser allerede målstregen om få måneder. De mange ungtrænere gør det muligt for 15 medvirkende foreninger at byde velkommen til endnu flere børn og unge som medlemmer. Trænerakademiets succes udmærker sig ved et veltilrettelagt uddannelsesforløb for deltagerne og et stærkt fokus på at involvere de unge og styrke deres fællesskab
Som det mest naturlige skal de unge være med til at bestemme, hvordan en del af pengegaven på 100.000 kr. skal bruges på at fejre deres egen frivillige indsats, udtaler Søren Burchall, direktør i Frederiksberg Idræt.
”Derudover så giver pengegaven et økonomisk rygstød til at vi kan fortsætte Trænerakademiet, som ellers skulle have stoppet til sommer. Nu kan vi forlænge den vigtige opgave med at understøtte foreningernes behov og lige så vigtigt – at vi introducerer næste generation for, at frivillighed er noget vi gør for hinanden som en del af deres demokratiske dannelse. Vi er så stolte over, at blive anerkendt i den vigtige opgave med årets Frederiksbergpris.”
Frederiksbergfondens Hæderspris og 50.000 kroner til Daimi Gentle
Frederiksbergfondens Hæderspris tildeles et menneske, som i kraft af sin person, virke eller profession har betydet noget særligt for Frederiksbergs borgere.
Daimi Gentle er et glimrende eksempel på en alsidig Frederiksbergkunster, der har givet et enestående bidrag til at gøre Teaterbyen Frederiksbergs tilbud tilgængelige for alle og alle aldersgrupper. Lige fra 10 minutters ung optræden for et kongeligt publikum til 40 års tilknytning til Teatret Riddersalen og utallige afstikkere til revyer på ABC, dukke- og børneteater, musicals og voksen satire. I 2024 kørte 80-årige Daimi ind på scenen i rollen som Fernando Møhge i Musicalen Matador i Falkoner Salen – samme sted som hun 57 år tidligere spillede hovedrollen i ”Anni get you Gun” og sang ”Hvordan får jeg fat på en mand.”
Det var på Frederiksberg, at Daimi som ganske ung indledte en livslang kærlighedsaffære med jazzmusikken, der for længst har gjort hende til en af landets mest anerkendte jazzsangerinder og som publikum stadig nyder godt af at opleve.
Selv er årets Hædersprismodtager overrasket over Frederiksbergfondens påskønnelse.
”Jeg er overvældet. Jeg kan næsten ikke finde på et andet ord der beskriver, hvordan jeg oplever at modtage Hædersprisen. Det er så mange dygtige mennesker, der fortjener at få sådan en pris. Pengene kommer jeg under alle omstændigheder ikke til at bruge på mig selv. Her er børnene jo en vigtig del af mit univers, så der kommer jeg nok til at sprede dem lidt rundt omkring til dem, der ikke som jeg, har alt hvad jeg behøver”, siger Daimi.




